Asbest Söküm Hizmetleri

Asbest Söküm Hizmetleri

Asbest Söküm Hizmetlerikazanlar, borular ve türbinlerin yalıtım malzemesi olarak kullanılan ASBEST‘in söküm işidir. 

Asbest; yirminci yüzyıl başında kullanılmaya başlanan 1980’li yıllara gelindiğinde hemen her sektörde önemli bir bileşen olmuştur. Isı ve ses yalıtımında, sürtünmeye ve yanmaya dirençli malzeme üretiminde, dekorasyon ve güçlendirme amaçlı olarak inşaat, tekstil, kimya, otomotiv, gemi ve uçak sanayinde ciddi şekilde kullanılmıştır.

Asbest söküm faaliyetindeki firmamız çalışanları

Ancak, 1950’lerde şüphelenilen ve birçok sağlık sorunun sebebi olarak görülen asbest’in 1990’lı yılların başında toksik madde olduğu kesin olarak ortaya konması ve Akciğer Zarı Kanserinin (Mezotelyoma) başlıca nedeni olduğunun saptanmasıyla gelişmiş ülkelerin tümünde asbest kullanımı yasaklanmıştır. Ülkemizde de 2010 yılında asbest üretimi ve kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Ancak bu tarihe kadar inşa edilen sayısız ev, devlet dairesi, okul, hastane, askeri üs ve pek çok endüstriyel ürün vasıtasıyla asbest halen hayatımızın her alanında yer almaktadır.

Özellikle yıkım veya tamirat işlerinde Asbest içeren malzemenin tozu çevreye yayılır. Oluşan bu toz; solunum yolu ile akciğer kanseri başta olmak üzere birçok ölümcül hastalıklara yol açmaktadır. Asbest tozunun oluşmaması için her türlü söküm, yıkım, tamir, bakım, uzaklaştırma işlerinde mevzuata uygun olarak hareket edilmelidir ve mutlaka bu faaliyetler Asbest Söküm Uzmanı gözetiminde yapılmalıdır.

NOKTA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ FİRMASINDA ASBEST SÖKÜM HİZMETLERİ

Nokta İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri olarak yukarıda ifade ettiğimiz yıkım ve tamirat işlerinde firmalarımızın talepleri doğrultusunda asbest analizi yaptırmakta ayrıca Asbest söküm uzmanımız nezaretinde Asbest Söküm Yönetmeliği’ne uygun olarak rapor hazırlama hizmetini vermekteyiz. 

Nokta OSGB olarak Asbest Sökümünde;

Asbetin varlığının tespiti,

Asbestin türünün belirlenmesi,

Asbest söküm için Bakanlığa gerekli bildirimlerin yapılması,

Söküm için gerekli olan çalışanların eğitiminin Asbest Söküm Uzmanımız tarafından verilmesi,

Asbest sökümü için gerekli olan karantina sağlanması,

Söküm işlemleri sırasında ve sonrasında Asbest ölçümlerinin yapılması,

Asbest temiz raporu hazırlanması,

Uzman Çevre mühendislerinin çalıştığı labaratuvarlar ile işbirliği içerisinde; Tehlikeli atık kapsamındaki Asbestli ürünlerin mevzuata uygun poşetlenmesi ve yetkili kuruluşlara verilerek ortamdan uzaklaştırılması

hizmetlerini veriyoruz.

Asbest söküm hizmetleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi veya hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.