İple Erişim Hizmetleri

İple Erişim Hizmetleri

İple Erişim Hizmetleri, Nokta İş Güvenliği Hizmetleri  olarak eğitimlerini ve faaliyetlerini firmalarımıza sunduğumuz hizmetlerden biridir. Bu yazımızda “Yüksekte Çalışma ve İple Erişim Faaliyetleri”ni daha yakından inceledik.

İnşaat sektörü, tünel, köprü ve viyadük çalışmaları, tersaneler, gibi, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren NOKTA OSGB, her türlü iple erişim, yüksekte çalışma, montaj, denetleme, bakım ve onarım gibi çok çeşitli işleri, güvenli, hızlı ve kaliteli olarak tamamlamaktadır.

İple Erişim Nedir?

Endüstriyel Dağcılık olarak da bilinen iple erişim hizmetleri; iskele ve kaldırma ekipmanları (vinç gibi) ile erişim yöntemlerinin uygulanamadığı veya verimsiz kaldığı özel çalışma alanlarında tercih edilen alternatif bir erişim yöntemidir.

 

İple Erişim Hizmetleri Neden Tercih Edilmelidir?

Güvenli, hızlı, kaliteli ve ekonomik olacaktır.
İple Erişim Hizmetleri Güvenlidir, Çünkü işin tamamı, uluslararası yüksekte çalışma sertifikalarına sahip İple Erişim Teknisyenleri tarafından (IRATA) yapılır, kalifiyesiz işçi kullanılmaz. Bu sayede sıfır iş kazası ilkesi korunmuş olur, projeler yarım kalmaz. İple Erişim Hizmetleri  Hızlıdır, Çünkü ulaşılması zor ve tehlikeli bölgelerdeki işler için kurulması gereken emniyet hatları ve alınması gereken güvenlik önlemleri İple Erişim Teknisyenlerinin temel eğitimleri içerisinde yer alır, ikinci bir ekibe ihtiyaç duyulmaksızın iş başı yapılır. İple Erişim Hizmetleri Kalitelidir, Çünkü yüksekte çalışma güvenlik ekipmanlarına tamamen hâkim ve boşluk hissi ile sorunu olmayan İple Erişim Teknisyenleri, sektörel gelişmeleri takip eden, işin inceliklerini araştıran yüksek eğitimli kişilerdir; işi aceleye getirmezler. İple Erişim Hizmetleri Ekonomiktir Çünkü yüksekte çalışma için kullanılan geleneksel vinç ve iskele yöntemlerindeki gibi, çalışma öncesi bölgeye ulaşım, zemin hazırlığı, kurulum, çalışma sonrası söküm ve tahliye gerektirmez. Çalışma sırasında ise zeminde yer kaplamadığı için diğer ekiplerin işlerini engellemez.
 

İple Erişim Hizmetlerinin Ağırlıklı Uygulama Alanları Nelerdir?

İple erişim hizmetlerinin en bilinen ve sıklıkla uygulamalarının görüldüğü faaliyetler inşaat sektöründedir. Bina iç ve dış cephelerinin temizlik, boya, izolasyon, montaj, tamirat ve afiş asımları ile alışveriş merkezlerinin (AVM’lerin) iç ve dış cephe temizlik, bakımlarında iple erişim hizmetleri kullanılmaktadır.
iple-erisim-hizmetleri
İple Erişim Hizmetleri, erişilmesi güç noktalara erişmeyi sağlayan en güvenli yöntemlerden biridir.
Bu uygulama alanları dışında ayrıca; 
 • Köprü ve viyadükler: Hasar tespit çalışmaları, boya, montaj, tamirat.
 • Yüksek yapılı inşaatlarda ve’veya binalarda Dikey-yatay yaşam hatlarının kurulumu, güvenlik ağların kurulumu,
 • Rüzgar Elektrik Santrallerinin kanat ucu boyama, kanatlarda hasar tespiti ve tamirat; kule gövdelerindenin boya, tamirat, temizlik ve bakım işleri, kule merdivenlerin ve düşüş durdurucu sistemlerin incelenmesi, hasar tespitleri ve bakımı.
 • Hidroelektrik Santrallerinin şantiye yamaçlarında taş temizliği, taş düşmesini engelleyici ağ montajı işleri
 • Karayolları ve trenyolları: Taş düşmesini önleyici ağ montajı,
 • Petrol Platformlarının kaynak, temizlik, bakım, montajı gibi işlerde
iple erişim hizmetleriyle faaliyetler bulunmaktadır.  

İple Erişim Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

iple-erisim-hizmetlerinin-uygulama-alanlari
İple erişim hizmetleri, firmanın yürüttüğü diğer faaliyetlerin durdurulmasını gerektirmediği için avantajlıdır.
İple erişim hizmetlerinin bilinen en temel avantajları; emniyet sistemlerinin hızlı kurulup sökülmesi, diğer yer faaliyetlerinin çalışmalarına engel olmaması ile görüntü ve gürültü kirliliğine neden olmamasıdır. Bunların dışında; 
 • Erişilmesi imkansız görünen noktalara erişilebilmesi
 • Zeminle ilişki kurmadan projenin gerçekleştirilebilmesi (Yol, trafik vb.)
 • Gerekli standartlara (PPE, UIAA, EN, CE) sahip ekipman ve kalifiye personel sayesinde tamamen güvenli olması 
 • Tüm projeyi üstlenerek maliyeti yükseltecek üçüncü kişilere ihtiyaç duyulmaması (iskele, vinç, vb.)
 • İş sonrası modifikasyon, bakım ve hizmet zorluğunun olmaması
gibi unsurlar da eklenebilir. İple erişim hizmetleri ile ilişkili bu kısa bilgilendirmeden sonra Nokta İş Güvenliği Hizmetleri olarak daha fazla bilgi almak için firmamızın iletişim sayfasından irtibata geçerek uzman arkadaşlarımızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.